Otomatik Pilot


Bir şey almak için mutfağa girdin, başka bir şey alıp geri döndün, bunu ise birkaç saat sonra farkettin. Bu durumun size de çok yabancı gelmeyeceğini düşünüyorum.

Beynimizdeki otomatik pilot, birçok şeyi eş zamanlı yapabilmemizi ve birçok ufak şeyi aynı anda farkedebilmemizi sağlar.

Araba sürmek bunun için çok güzel bir örnek. Direksiyon, gaz, fren, debriyaj, vites, yol, diğer araçlar, müzik gibi bir çok etken bir arada olmasına rağmen arabadaki diğer insanlarla sohbet edebiliriz. Zamanın nasıl geçtiğine şaşırır, hatta bir başkası sürüyor gibi hissederiz.

Günlük hayatımız da bundan çok farklı değil. Sadece bir şeye yoğunlaştığımız nadiren olur. Çok dikkat gerektirmediği sürece birkaç işi birlikte yaparız. Tv izlerken bir şeyler yer, içeriz.

Karşımızdakini dinlerken çoğu zaman sıra bize gelince söyleyeceklerimizi tasarlarız. Söylenenler hakkında yorum yaparız, hatta farklı şeyler düşünürüz. İsviçreli bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre de, iletişimde beden dili % 55, ses  % 38 sözler ise % 7 oranında etkili. Adeta kendi kendimize konuşuyoruz.

Birçok şeyi bir arada yapmaya alıştığımız için uzun bir yazı okurken çok zorlanırız.  Düşüncelerin oluşturduğu fırtınada sadece harf ve rakamlara odaklanıp kavramak, hayal etmek, yorumlamak oldukça güç gelir. Birkaç sayfa okur, birşey anlamadığımızı farkeder, başa döneriz. Keşke herşeyin telafisi bu kadar basit olsa…

Meditasyon, otomatik pilotu farketmen için ücretsiz ve kendi kendine yapabileceğin bir aktivite.

Farkındalık sürekli devam etmez bu yüzden dikkatin dağıldığında kendini başarısız olmakla suçlama. Yeniden odaklan. Tekrar. Ve tekrar…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *