Nefes Farkındalığı


Nefes almadan yaşayabileceğimiz dakikalar sınırlıyken, ona gereken önemi veriyor muyuz? Araştırmalar insanların %90’ının yanlış nefes aldığını söylüyor. Peki, bunu duyan insanların yüzde kaçı bu eksikliği gidermek için bir çözüm arıyor?

Aslında doğdumuzda kullanabildiğimiz diyafram nefesini, zamanla edindiğimiz tecrübeler sonucu kullanamaz hale geliriz. Korku, kaygı, bastırılmışlık, savunma, kızgınlık, kırgınlık gibi duygular bunun en büyük etkenlerinden.

Gergin olduğun bir anda nefesini ve vücudunu izle. Nefes alış-verişinin sıklaştığını, karnının, omuzlarının, boynunun ve çenenin gerildiğini göreceksin. Kısacası, aldığımız nefes, o anki tansiyon hakkında birçok detay verir.

Bu yazımda sana nefes farkındalığını arttıracak bir uygulama göstereceğim. Aşağıdaki adımları takip ederek uygulamayı 10 dakika boyunca sürdürmelisin.

  • Rahat bir pozisyon seç. (sandalye, halı veya yatak ucu olabilir.)
  • Sırtın dik olsun fakat vücudun kasılmasın.
  • Dikkattini nefesine ver fakat onu değiştirmeye çalışma. Vücuduna yabancılaş.
  • Nefesinin, burnundan başlayarak, ciğerlerine ulaşan yolculuğuna odaklan.
  • Nefesinin, dokunduğu yerlerdeki sürtünmeleri hisset.
  • Elinle karnına dokun ve karnının iniş ve çıkışlarını hisset.
  • Vücudundaki gerilimleri farket.

Bu egzersiz sırasında zihnin dağılabilir, düşüncelerin peşinden sürüklenebilirsin fakat tekrardan nefesine odaklanmaya çalış.

Düşünceleri durdurmak mümkün değil fakat peşinden gitmemek mümkün. Onlara, dışarıdan biriymiş gibi seyirci kalmaya çalış.

Odaklanmanın ne kadar zor olduğunu farkettiğinde hevesini kaybetme, aksine bu fenomeni algılayabildiğin için mutlu olmalısın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *