Meditasyon’a Neden İhtiyaç Duydum?


Farkındalık ile ilk tanışmamı Farkındalık ile Tanışma başlıklı yazımda detaylı olarak anlatmışım. Yaklaşık 6 sene önce, genelden farklı düşündüğümü ve kitlesel olarak manipüle edildiğimizi farkedip, düşüncelerimi yönlendirebilecek her şeyden uzaklaşmıştım. Tv, gazete, siyaset ve futbol bunların başında geliyordu.

Peki konu meditasyona nasıl gelmişti?

Dünyayı değiştirmektense kendimi değiştirmeye karar vermiştim. Motivasyonum çok yüksekti. İlgimi kaybetmeden saatlerce çalışıp, kitap okuyabiliyordum.

Şirket ile ilgili problemleri,  dönüş yolunda da araştırarak eve kadar taşıyordum. Kendime mi yoksa diğerlerine mi birşeyler kanıtlamaya çalışıyordum? Bilemiyorum…

Olumsuz eleştirileri pek kaldıramadığım için, yaptığım her şeyin mükemmele yakın olmasına gayret ediyordum.

Çalıştığım  iki buçuk sene içerisinde hiç yıllık izin kullanmamış, hatta denk geldiğinde resmi tatil olan günlerde de nöbetçi olarak çalışmıştım.

Yoğun bir sürecin ardından tatili hakettiğimi düşünerek yaklaşık 25 gün kadar tatile çıkmıştım. Samimi olmak gerekirse, insan olduğumu hatırlamış, kendimi ne kadar ihmal ettiğimin farkına varmıştım. 

Döndüğümde, işimi ve başarılı olmayı biraz fazla ciddiye aldığıma karar vermiş, yeni bir başlangıç yapmak için istifa etmiştim.

Şansım yaver gitmiş, henüz işten ayrılmadan yeni bir iş teklifi almıştım fakat o güne kadar yaptıklarımdan biraz farklı, çok hakim olmadığım bir alana yönelmiştim. Belirsizlikler vardı.

Ortamın değişmesi ve  önceki işimden kalan mental yorgunluk birleşince dibe vurmuş, çok fazla alkol tüketmeye başlamıştım.

Bu döngüden çıkabilmek için önce alkolü bırakmış,  sonrasında da yaşadığım çevreyi değiştirmiştim. Üstüne bir de spora başlamıştım. Daha sağlıklı ve zinde hissediyordum.

Yoğun geçen bir günün sonunda koşuya çıkıyor veya stresli bir anda derin nefes alma egzersizlerini uyguluyordum fakat bunlar geçici çözümlerdi.

Birçok kitap ve yazıda tavsiye edilen meditasyonu denemeye karar vermiştim. Açıkçası başlarda biraz ön yargılıydım. “Sevgi içinizde, onu hissedin. Işığı görün. Size gönderdiğim enerjiyi kabul edin.” tarzı birşeylerle karşılaşacağımı düşünüyordum. Fakat yanılmışım…

Hikayemin devamını Meditasyon’a Nasıl Başladım isimli yazımda anlattım.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *