Meditasyon’a Nasıl Başladım?


İnternette yüzeysel bir araştırma yaparak çıktım yola. Kitap yorumlarından hangi kitapların alınabileceğini belirledim. Sonrasında ise büyük boy bir kahve alıp, satış temsilcileri tarafından rahatsız edilmeyeceğim bir kitapçıya girdim.

İlk olarak, Farkındalık adlı kitabı aldım. Sloganı şöyleydi: “Çılgın bir dünyada huzur bulmak için pratik bir rehber.” Açıkçası etkilemişti. Dünyanın çılgın bir yer olduğunda hem fikirdik.

“Bu kitap, hayatınızı değiştirecek. İz bırakacak. Artık hiç birşey eski gibi olmayacak.” ayarındaki sloganlar ile çok defa karşılaşmıştım. Kitabın beni kazanması için daha fazlası gerekiyordu.

Daha İlk cümlede, kısa bir süre önce içimde bulunduğum ruh halimi anlatmıştı, benim kalemimden çıkmış gibi.

En son ne zaman yatağınızda düşüncelerle boştuğunuzu anımsıyorsunuz? Zihninizin durulmasını, sakinleşmesini, uykuya dalmayı çok istediniz. Ama ne kadar uğraşırsanız da yararı olmadı. Düşünmemeye çalıştıkça zihniniz daha fazla çalışıyordu. Saatler ilerledikçe direnciniz giderek azaldı ve sonunda gücünüzü tümüyle yitirdiniz. Sabah alarm çaldığında ise son derece bitkin, perişan ve kötü bir haldeydiniz.

Ertesi gün tam tersi oldu, bir yandan uyanık kalmaya çalışırken sürekli esnediniz. Güç bela işe gittiniz ama aklını veremediniz, odaklanamadınız. Gözleriniz kan çanağına dönmüştü. Her tarafınız ağrıyordu ve kafanız çalışmıyordu. Masanızın üzerindeki kağıtlara boş boş baktınız.

Mark Williams ve Danny Penman – Farkındalık s.

Meditasyon hakkında yanlış bilenenler ile devam ediyordu kitap. Özetle aşağıdaki maddeleri anlatıyordu:

  • Meditasyon bir inanç değildir. Farkındalık ise yanlızca zihni eğitme yöntemidir.
  • Meditasyon sırasında bağdaş kurup yerde oturmak zorunda değilsiniz ama isterseniz yapabilirsiniz. Hemen hemen her yerde meditasyon yapabilirsiniz.
  • Meditasyon uygulamaları çok fazla zamanınızı almaz fakat sabır gerektirir.
  • Meditasyon zihninizin işleyişini zayıflatmaz ya da mesleğinizde ilerleme çabalarınızı engellemez.
  • Yapay bir Pollyanna tutumu benimsemenize de yol açmaz.
  • İmkansızı kabullenmeniz anlamına gelmez.

İkna olmuş, farklı bir kitaba bakmaya gerek duymamıştım.

İlerleyen sayfalarda okuduğum değerli birkaç paragrafı sizinle paylaşmak istiyorum.

Farkındalık, dünyayı gerçekten tanımanın alternatif bir yoludur. Yalnızca farklı biçimde düşünmek değildir. Farkında olmak duyularınızla bağlantı kurmak anlamına gelir. Böylece sanki ilk kez yapıyormuş gibi görebilir, duyabilir, dokunabilir, koklayabilir ve tadabilirsiniz. Dünyayı yeniden merak etmeye başlarsınız. Dünya ile bu duyusal ilişki önceleri önemsiz görünebilir. Yinede sıradan bir yaşamın anlarını sezinleyeme başladığınzda olağanüstü bir şey keşfedersiniz. İç ve dış dünyanızda neler olup bittiğini sezer, insanlara ve dünyaya karşı yeni bir yaklaşım yeteneği kazanır ve hiçbir şeyi olduğu gibi kabullenmezsiniz. Akla dayalı farkındalığın temeli budur: İçinizde ve dünyada olup bitenlerin farkında olmak.

Mark Williams ve Danny Penman – Farkındalık s. 51-52

Akla dayalı kabullenme, kadere boyun eğmek değildir. Aksine mevcut bir olayın o andaki varlığını kabul etmekdir.

Mark Williams ve Danny Penman – Farkındalık s. 52

Farkındalık bize düşüncelerin sadece düşünceden ibaret olduğunu, onların sadece zihindeki olaylar olduğunu öğretir. Çoğu zaman değerlidirler ama onlar “siz” ya da “gerçeklik” değildirler. İçinizde yer alan, sizinle ve dünyayla ilgili yapılan yorumlardır.

Mark Williams ve Danny Penman – Farkındalık s. 53

Farkındalığımı uzun süre önce keşfetmiştim fakat onu, duygu durumumu iyileştirmek için kullanamamıştım. Algılarım ve motivasyonuma faydası olmuştu fakat duygularımın ve düşüncelerimin peşinden sürüklenmeye engel olamıyordum.

Bu kitap, farkındalığımdaki eksikliklerimi tamamlamıştı. Vücudumu dinleyip, düşüncelerimi nasıl izleyeceğimi öğretmişti bana, onları susturmayı değil.

Meditasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için Meditasyon Nedir? isimli yazımı okuyabilirsin.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *