Meditasyon Yapamıyorum


Google’da meditasyon ile ilgili aratılan anahtar kelimelerden birinin “meditasyon yapamıyorum” olduğunu gördüm.

İnsanların meditasyon yaparken karşılaşabileceği sorunları aşağıda 6 maddede ele almaya çalıştım.

Öncelikle meditasyon, pilates yapmak gibi bir şey değildir. Nasıl yapılması gerektiğine dair net bir tarif de yok. Fakat, ortak yapılan yanlışlar var. Bu yanlışlardan kendinizi kurtardığınız takdirde kendi yönteminizi geliştireceksiniz.

Şüphe

Meditasyonu bir vakit kaybı olarak düşünebilir, şüpheli yaklaşabilirsiniz.

Kaygı ve stres yönetimi ile ilgili birçok kitap ve makalede spor ve meditasyonun etkilerinden çokça söz edilir. Sadece bu bile gerekli şansı vermeniz için yeterli bence.

Sabırsızlık

Genel olarak gerekli sabrı gösteremeyiz. Hızlı sonuç almak isteriz

Psikolojik olarak yaşadığımız  sorunlar,  yılların birikiminin sonucudur. Çatıdan damlayan suyla dolan bir kova düşünün. Asıl sorun suyun damlamasıdır fakat biz genel olarak taşmanın sorun olduğunu düşünürüz. Ufak bir delik açarak suyun zamanla boşalmasını beklemek zorunda kalabiliriz.

Yalnız Kalamamak

Yalnız kalmayı pek sevmeyiz. Çoğu zaman düşüncelerimiz ile baş başa kalmaktan, kendimizle yüzleşmekten kaçarız.  Aynı ortamda bir arkadaşımız telefonla konuşmaya başlayınca, biz de kısa bir internet gezintisine çıkarız. Hatta normalde hiç ilgimizi çekmeyen dergi ve gazetelere göz gezdiririz. Kısacası, bir şey yapmadan durabilmek zordur.

Bir yolunu bularak, yalnız kalmaya alışmak zorundasınız. Üzgünüm.

Yanlış Zamanlama

Yeni başlayanlar için iş çıkışı meditasyon yapmak pek doğru bir tercih olmayabilir.

Henüz günün stresi oluşmamışken, sabah erkenden yapmak daha kolay ve verimli olacaktır.

Yanlış Beklenti

Meditasyon yapmaya başlarken zihnimizin bir anda durulacağı beklentisine kapılırız. Tam bu sırada, “Sakin bir kafayla daha iyi yaparım” diye düşünürek, ertelemek isteyebilirsiniz.

Aslında bu durumu avantaja çevirmek mümkün. Ben de ilk zamanlarda odaklanamadığımı farkettim. “Bana engel olan ne?” diye düşünürken,  az çok zihnimin nasıl çalıştığının farkına vardım.

Motivasyon Eksikliği

Meditasyon yapmak için yeterli sebebiniz olmayabilir.  Hayatı olağan giden bir insan için meditasyon pek çekici gelmeyebilir

Öncelikle belirtmek isterim ki meditasyon,  stres,  kaygı bozukluğu ve depresyon gibi problemlerle uğraşan insanlar tarafından daha çok tercih edilir. Tıbbın cevap vermediği noktada alternatif tıbba başvurmak gibidir. “Şunu da bi deneyeyim” diye başlar çoğu kişi. Ben de bir ihtimal işime yarar diye başlamıştım.

Yukarıda belirttiklerimin birkaçı size tanıdık geliyor olabilir. Fakat bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen bir çözüm arıyorsunuz.

Bazı aktiviler için derler ya; “gerçekten istemeli, hissetmelisin”. Aynı şey meditasyon için de geçerli. Bitse de gitsek modunda olmamalısınız. Bir çocukla oyun oynamak gibi düşünebilirsiniz. Niyetiniz geçiştirmek ise, çocuk bunu hisseder ve zorluk çıkarır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *