Meditasyon Ne İşe Yarar?


Beynimiz geçmişte yaşanmış olaylardan yararlanarak gelecek hakkında tahmin yürütür. Bu sebeple de anıların hayatımızdaki etkisi çok büyüktür. Biz pek farkında olmasak da zihnimiz kişiler ve nesneler  ile bağlantı kurarak bizi zamanda kısa gezintilere çıkırır. Çoğu kez bunları farkedemeyiz. Bu yüzden de zihinsel durumumuz değişkendir.

Meditasyon, zihindeki duygusal iniş çıkışları dışarıdan biri gibi gözlemlemeye yardım eden bir aktivite olup, düşüncelerin çoğunun birer yanılsama olduğunun farkedilmesini sağlar. Bu da önyargı, alınganlık veya saldırganlık oluşturmaya müsait olan düşüncelerin daha objektif değerlendirilmesinin önünü açar.

Düşüncelerin çoğunun bir yanılsama olduğunu anlamak, bir sihirbazın hilesini farketmeye benzer. Uçan adamı taşıyan ipi gördüğünüz anda gösteri önemini yitirir. Olumsuz düşüncelerin nasıl oluştuğunu farkettiğinizde onları eskisinden daha az ciddiye alırsınız.

Meditasyon hakkında yanlış bilinen şeyleri Meditasyon Hakkında Yanlış Bilinenler isimli yazımda inceledim.

Meditasyon yaparken en çok ihtiyacınız olacak şeylerden biri farkındalık. Dilersen Farkındalık Nedir? ve Bilinçli Farkındalık isimli yazılarımı okuyabilir veya Çikolata ile Farkındalık Ezgersizi ile ilk farkındalık egzersizine başlayabilirsin.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *