Meditasyon Haram Mı?


Meditasyon Hakkında Yanlış Bilinenler isimli yazım için internet araştırması yaparken karşılaştığım soruların çoğunun inanç ile ilgili olduğunu görmüş bunu farklı bir yazıda ele alacağımı belirtmiştim.

Öncelikle meditasyon kelimesinin Latince’de düşünmek anlamına gelen meditari‘den geldiğini birkez daha belirtmek istiyorum. (Detaylı bilgi için Meditasyon Nedir?)

Aşağıda meditasyon ve din ilişkisi hakkındaki sorulara cevap veren insanların meditasyon hakkında pek fikrinin olduğunu düşünmüyorum fakat bu soru ve cevapların google aramalarında ilk sıralarda çıktığını gördüğüm için bu cevapları değerlendirme mecburiyeti hissettim.

Meditasyonun kültürümüzde yeri var mıdır?

Uzakdoğu dinleri ve öğretilerinden esinlenerek ortaya çıkan meditasyon bizim kültürümüzde ve dinimizde yeri olmayan düşünme biçimidir.

http://www.islamveihsan.com/meditasyon-depresyona-sokabilir.html

Benim Yorumum: “Meditasyon yapıyorum” demek aslında “derin düşünüyorum” veya “kendimi gözlemliyorum” demek ile benzer bir anlama geliyor. Düşünmek hiç bir din,felsefe veya dilin tekelinde değildir.

Farklı dinden insanlarla tıp ve psikoloji konusunda bilgi alışverişi yaparken sorun yokken, konu meditasyon olunca neden işler değişiyor?

İlgili sitede Mevlana’yı arattım, 1481 tane sonuç çıktı. Peki bu insanlar Mevlana’nın Eflatun hakkındaki düşüncelerini bilmiyor mu? Eflatun’un ise Antik Yünan’da yaşamış bir Atinalı bir filozof olan Platon olduğunu?

Meditasyon ibadet midir?

İslam dini insanın ruhuna gerekecek bütün maneviyatları kapsar meditasyon yerine namaz kılmak tefekkürde bulunmak zikretmek gözünü yumarak dizüstü kıbleye karşı zikretmek ibadettir ve ruhu tatmin eder.

https://www.mumsema.org/konu-disi-basliklar/350965-meditasyon-caiz-midir.html

Benim yorumum: Dua ve meditasyon beyinde benzer yerleri çalıştırıyor veya benzerler faydalar sağlıyor olabilir fakat bir çok açıdan farklıdırlar.

Dua eden bir kişi yaratıcıdan kendisini iyileştirmesi için yardım isterken meditasyon yapan kişi bu işe doğrudan kendi kalkışır, bedenini dinler, fiziki ve düşünsel gerginliklerini azaltmaya çalışır.

Sınava çalışmadan, sadece dua etmenin bir anlamı olur mu?

İnançlı insanların yaşam motivasyonlarının yüksek olduğunu kabul ediyorum fakat herkes gibi onlar da bir yerde çıkmaza girip  psikolojik sorunlar yaşayabilirler. Bunun sonucu da psikolojik destek veya ilaç tedavisine kadar gidebilir.

İnternet üzerinde incelediğim fetva ve yorumlarda psikolojik destek ile ilgili olumsuz bir şeye denk gelmedim. Peki konu kendini anlamayı, belkide ilaç kullanılmasına gerek kalmadan iyileşme sağlayabilecek meditasyon olunca işler neden değişiyor?

Meditasyon bir ahlak öğretisi midir?

“Yoga ya da meditasyon Hinduizm ve Budizm kaynaklı olup, bu uygulamadan amaç kişisel olarak iç huzuru yakalamaktır. İslam’da ferdin eğitimi ve kötü arzularının kontrol altına alınması için ‘yoga’ şeklinde ibadet tarzı yoktur. İslam tarafından emredilen ibadet ve prensipler ahlak kazanılması için yeterlidir.

http://m.radikal.com.tr/yazarlar/turker_alkan/yoga_gunah_midir-910267

Benim yorumum: Öncelikle, meditasyon öğretilerinin ahlakı kontrol etme gibi bir iddiası olmadığını belirmek istiyorum. Bir örnek olarak Osho, idealizm ve ahlak karşıtı bir mediatif liderdir.

Meditasyon bir zihin egzersizi olup düşüncelerin ve bedenin gözlemlenebilmesini sağlar. Sonuç olarak arzular da bundan nasibini alır fakat amaç onların bastırılması değildir.

Amaçları dini değerleri çökertmek midir?

“Bu aktivitelerin altında yatan amaç, toplumun dini değerlerini çökerterek kendi inanç sistemlerini insanlara aşılamaktır. “

Benim yorumum:  Bu bakış açısına yapacağım bir yorum yok. Marjinal bir örnek olduğu için yer verdim.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *