Meditasyon Hakkında Yanlış Bilinenler


Bu yazımda meditasyon hakkında yanlış bilen birkaç konuyu değerlendireceğim.

Bu konuyu yazıya dökmeden önce internette yaptığım incelememde merak edilen konuların daha çok inanç ile ilgili olduğunu gördüm. Bununla ilgili düşüncelerimi Meditasyon Haram Mı? isimli yazımda dile getirdim.

İbadettir

Meditasyon bir inanç veya idabet olmamak ile beraber temelde beden ve nefese odaklanarak mevcut fiziksel, duygusal ve düşünsel durumun gözlemlenebilmesini sağlayan bir aktivitedir.

Kelime olarak ise Latince’de düşünmek anlamına gelen meditari‘den gelmektedir. (Detaylı bilgi için Meditasyon Nedir?)

Zihni zayıflatır

Çevresel uyaranları minimuma indirerek kendini izlemeyi, varoluşa seyirci olabilmeyi sağlar fakat bu demek değil ki dünya ile bağlarını koparmak zorundasın.

Meditasyon zihni kısır döngülerden kurtardığı için daha iyi odaklanabilmeyi sağlar.  Ne yapıyorsanız daha kontrollü yapmanıza yardım eder.

Meditasyon yapanlar Pollyana gibidir

Meditasyon düşünceler ile barışma, olumsuz koşulları kabul etme aracı değildir. Fakat, düşüncelerin gelip geçici yanılsamalar olduğunun farkına varan, kendine objektif bakabilen bir insan, önyargı ve alınganlıklarını törpüleyebileceği için normale göre daha sakin bir yapıda olacaktır.

Çok sakin bir ortamda yapılması gerekir

Belirli bir yerde, belirli kıyafetlerle ve belirli bir oturma pozisyonunda olmak da zorunda değilsin. Sakin bir ortamda olsan iyi olabilir fakat buna mecbur değilsin. İşte, yürürken, otobüs vb. yerlerde dahi uygulanabilir.

Yukarıda meditasyon hakkında yanlış bilinenlerden bahsettim. Daha fazla bilgi almak için Meditasyon Nedir? ve Meditasyon Bize Nasıl Yardım Eder? yazılarımı incelemeni tavsiye ederim.

Meditasyon yaparken en çok ihtiyacınız olacak şeylerden biri farkındalık. Dilersen Farkındalık Nedir? ve Bilinçli Farkındalık isimli yazılarımı okuyabilir veya Çikolata ile Farkındalık Ezgersizi ile ilk farkındalık egzersizine başlayabilirsin.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *