İşyerinde Meditasyon


Yoğun iş temposu içerisinde stres ile boğuşurken pek dikkat etmesek de vücudumuzda bazı değişiklikler olur. Kendimizi bunalmış hissederiz fakat vücdumuzun verdiği mesajlara çok dikkat etmeyiz. Nefes alış verişimiz sıklaşır, çene, omuz, karın ve bacak kaslarımız gerilir.

Meditasyon belirli aralıklarla kendimizi gözlemlememize ve etkili bir stres yönetimi gerçekleştirmemize yardım edebilir. Fakat, iki tane sorunumuz var. Bunlar; ne zaman yapmamız gerektiğini hatırlamanması ve meditasyon yapılacak ortamın sağlanması.

Hatırlamak

Birşeyler ile meşgul durumdayken sanki hipnoz olmuş gibi meditasyon yapmamız gerektiğini dahi unutabiliriz.

Ben bu sorunu bir saat vasıtasıyla çözüyorum. Sporda kullanmış olduğum aktivite saatim 1 saat boyunca hareketsiz kaldığımda beni uyarıyor. Bu sürede kendimi gergin hissediyorsam, meditasyon yapıyorum.

Alternatif olarak, telefonunun hatırlatıcısını da kullanabilirsiniz.

Ortam

Sessiz ve rahat bir ortamda meditasyon yapmak diğer seçeneklere göre daha kolay. Fakat, genelde gergin ve stresli olduğumuz anlarda gürültülü ve rahatsız ortamlarda oluyoruz.

Ortam sorununu ise yalnız başıma molaya çıkarak çözüyorum. İletişimde olmadığınız diğer insanlar size engel olmayacaktır. Ayakta durmak, oturmak veya yürümek size kalmış. En rahat nasıl kendinizi dış dünyadan sıyırıyorsanız onu seçin.

Birşey ile ilgili veya bir yere bakıyor gibi yapabilirsiniz. Bunu bilinçli olarak bakmak fakat görmemeye benzetebilirsiniz.

3 Dakikalık Meditasyon

1 dakika boyunca nefes alış verişimizi izliyoruz. Nefesi düzenlemeden sadece sıklığını ve derinliğini, içeri giriş ve çıkışını gözlemliyoruz.

1 dakika boyunca vücudumuzdaki gerilmeleri izliyoruz. Özellikle karın, omuz, çene  ve bacak kaslarımızdaki gerginlikleri gözlemliyoruz.

1 dakika boyunca ise aşağıdaki gibi nefes alıyoruz.

  • 4 saniye nefes al
  • 4 saniye bekle
  • 4 saniye nefes ver
  • 4 saniye bekle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *