Hiçbir Telefon Bir iPhone Değil


Sahip olduğun şeyleri gözden geçir. Kaç tanesi gerçekten ihtiyacın olduğu için var?

6.000 TL’lik bir telefona gerçekten ihtiyacın var mı? Eğer asgari ücret ile çalışıyorsan üç aylık bir emeğe denk gelir.

Diğer harcamalarını da göz önünde bulundurunca ayda 1.000 TL ödemek pek kolay gözükmüyor. Ama imkansız değil. Sonuç olarak, Apple’ın söylediği gibi; “hiçbir telefon bir iPhone değil.”

Diğer yandan, her gün uyan, hazırlan, toplu taşıma ile pek de hoşlanmadığın işine git, çalış, yorgun bir halde toplu taşımayla evine dön… Ama, iPhone için değer!

Markanın son ürününe ne demeli peki? iPhone 11 PRO MAX 512 GB 15.000 TL’den alıcı bekliyor. Tüm büyük teknoloji mağazaları 14.999 TL olması konusunda anlaşmış gözüküyor. (1 TL eksik olunca daha sevimli gözüküyor kabul.)

Operatörler durur mu? Durmadı tabi. Tarifene ek 2.721 TL ödeyerek 6 ay taksitle 16.326TL karşılığında da bu ürüne sahip olabilirsin. Fakat sınırlı sayıda olduğunu unutma!

Bankalar bu durumda biraz daha insaflı. %0,99’dan uygun bir kredi bulduğumuzu varsayalım.

12 ay x 1.348,61 TL = 16.258,32 TL

Bu şekilde de taksitleri ödedikten sonra elde pek bir şey kalmayacak.

18 ay x 930,53 TL = 16.824,54 TL

Sonunda 1.000 TL’nin altına düştü. Daha az ürkütücü bir hale geldi. (Tepki olarak yaptığım bu hesabın bazı insanlara mantıklı gelebileceğini düşündüm bir an…)

Geldiğimiz noktada ödenecek toplam faiz 1.824 TL. Yani bu fiyat bile aslında ortalama bir telefon almaya yetecek bir para.

Not: Yazıyı şimdi okumayı bırakırsan biraz abarttığımı düşüneceksin fakat devam edersen ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın.

Kabul etmek lazım ki firmalar bu fiyatları herkes sahip olsun diye belirlemiyor fakat insanların çoğu bunun pek farkında değil.

2011 yılında 17 yaşında bir genç olan Xiao Wang, okulunda bir statü simgesi olan, ailesinin maliyetini karşılayamayacağı bir Iphone 4 satın alabilme hayaliyle böbreklerinden birini $3.200’a satmak üzere anlaştı.

Onu ameliyat edecek olan doktor, bir hafta içerisinde iyileşerek tek böbrek ile normal hayatına devam edebileceği konusunda onu rahatlattı. Fakat steril olmayan ortamda gerçekleşen ameliyatta işler beklenildiği gibi gitmedi. Geride kalan böbreği enfeksiyon kapmıştı.

Ailesine, ne ve neden yaptığını söylemeye cesaret edemediğinden, enfeksiyon böbreğine iyice yayıldı. Onu tedavi için uygun bir hastaneye götürdüklerinde, böbreğin aldığı hasar çok büyüktü. Geç kalınmıştı. Hayatta kalmasını sağlamanın tek yolu kalıcı diyalizdi.

Aile, aracıların ve doktorun izini buldu, çoğu pahalı tedavilere ve ilaçlara harcanan $320.000’ı tazminat olarak aldı. Fakat Wang yaklaşık 8 senedir diyalize bağlı yaşıyor. O zamandan bu yana vaktinin çoğunu yatağında geçiriyor. Gerçekten bir IPhone 4 alıp almadığı ise bilinmiyor…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *