Her 5 Öğrenciden 1’i


CBS News’nin haberine göre her beş üniversite öğrencisinden biri stres dolayısıyla ihtihar etme seçeneğini göz önünde bulunduruyor.

Bir tanıdığının intihar ettiğini hayal etmek ne kadar da zor değil mi? Oysa ki, dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre her 40 saniyede 1 kişi intihar sonucu ölüyor…

15-29 yaş aralığındakiler için ise ikinci sıradaki ölüm nedeni.

Google’da biraz arama yaptığımda aşağıdaki gibi haberlere ulaştım.

YGS’ye üç dakika geç kaldığı için giremeyen bir öğrenci bileklerini keserek intihar etmek istedi.

Diken

Bir dakikalık gecikme nedeniyle YGS’ye alınmadığı için bunalıma girdiği ileri sürülen 18 yaşındaki lise öğrencisi B.K. intihar etti.

Akşam

YGS’de düşük puan alan lise son sınıf öğrencisi 18 yaşındaki S.S. intihar etti.

Habertürk

18 yaşındaki Ö.F.D. YGS’den düşük puan aldığı gerekçesiyle, polis memuru babasının tabancasıyla yaşamına son verdiği iddia edildi.

T24

22 yaşındaki Ş.Ş. girdiği LYS sınavının kötü geçmesi üzerine, girdiği bunalım sonucu yaşamına son verdi.

Haberler


Y.F.M. (14) LGS sınavından istediği notu alamaması üzerine babası ile konuştuğu esnada aniden koşarak balkondan aşağıdaya atladı.

Kocaeli Gazetesi

Hedeflediği puanı alamayan lise öğrencisi M.C., 5. kattaki evinin balkonundan atlayarak intihar etti.

Haber Sol

10. sınıf öğrencisi N.İ.İ. (15) İngilizce dersi sırasında açıklanan sınav notunu görünce”Bu notu babama nasıl söyleyeceğim” diyerek 4. kattaki sınıftan atladı.

Milliyet

13 yaşındaki A. B. Y. dün gece evin banyosunda kendisini bornoz kemeriyle astı. Ortaokul 8’inci sınıf öğrencisi Yılmazlar’ın, TEOG sınavında istediği puanı alamayınca bunalıma girip, intihar ettiği ileri sürüldü.

Birgün

Öğrencilerin başarısızlık karışındaki hissettiği çaresizlik çok acı değil mi?

Kendimi bunalımda hissettiğim 16 yaşımdan kısa bir bölüm anlatmak istiyorum size.

Genel olarak okumaya çok hevesli olmayan bir öğrenciydim. Lise 2. sınıfta kalma olmadığını bildiğim için de tüm hocalara kan kusturuyordum. Fakat sene sonuna doğru çıkan bir yasa ile sınıfta kalmayı başarmıştım.

Yoğun bir çaba harcamama rağmen, ne kadar haketsem de psikolojim alt-üst olmuştu. Hatta anti-depresan kullanmaya başlamıştım. (Doktor vermedi tabi, gerekli olduğuna kendim karar vermiştim.)

Tüm diğer öğretmenlerim gibi matematik hocam da önceki sene içerisinde yaptıklarımdan dolayı bana ön yargılıydı. Tam hatırlamadığım bir nedenden dolayı sınav kağıdımı alıp beni sınavdan kovmuştu. Tek hatırladığım bir suçumun olmadığıydı. Sınıftan çıkarken, kendini idealist zannetmemesi gerektiğini, sadece puanı yettiği için öğrenmen olduğunu filan söyleyip evip yolunu tutmuştum.

Eve vardığımda annem nasıl gidiyor diye sorduğunda kendimi tutamayıp ağladığımı, bir süre konuşamadığımı hatırlıyorum.

Annem beni o halde görünce, hiçbir şeyin benden daha önemli olmadığını, istediğim takdirde okulu dahi bırakabileceğimi söylemişti. Hayat benim hayatımdı sonuçta… Çoğu insana göre böyle bir yol göstermek zordur.

Diğer yandan, söylediğim sözler dokunmuş olmalı ki, ertesi gün okula gittiğimde matematik hocam benden özür dilemişti. Bana özel olarak ayrı bir sınav yapacağını söylemişti. Çok sevinmiştim…

O gece annemin benim yanımda olması bana güç vermişti. Eğer her şeye rağmen üzerime gelseydi saçma bir ruh haline girebilirdim.

Sonuç olarak, liseyi de üniversiteye de bitirdim. Şu an ise tam anlamıyla okuduğum alanda çalışmıyorum.

Çevremde benim gibi çok insan var. Konservatuvarda okuyup inşaat sektöründe, ekonomi okuyup metal işleme sektöründe çalışan tanıdıklarım var.

Zamanında lise ve üniversite sınavında başarılı olan kuzenimin ise müzisyen olma isteği ağır basarak okulu bırakmasına sebep oldu fakat sonuç olarak sevdiği olduğu işi yapıyor.

Tabi herkes bu kadar radikal yaklaşamayabilir. İnsanlar sadece notu yettiği için pek de sevmediği mesleklerinde emekli olana kadar çalışmak zorunda kalıyor.

Nike bize diyor ki: “Bir şeye inan. Her şeyi feda etmek anlamına gelse bile.” Haklılar… Sistemin ürettiği suni ihtiyaçlar için hayatlarımız dahil her şeyimizi feda edebiliyoruz…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *