Farkındalık Nedir?


Farkındalık, içinde bulunan anın, gerçekleşen eylem ve olayların bilincinde olma yeteneğidir. İşitmeyi dinlemeye, bakmayı görmeye çevirir.

Sayfalarca kitap okudaktan sonra hiçbir şey anlamadığınızı farkedip, başa dönerek, tekrar okumaya başladığınız olmadı mı hiç? Ne yazık ki kaçırdıklarımızı her zaman bu şekilde telafi edemeyebiliriz.

Hayatımız farkında olmadan yaptığımız eylemlerle sürer gider, hipnoz olmuş gibiyizdir adeta. Her gün geçtiğimiz sokaktaki bir ayrıntıyı yıllar sonra farkeder, şaşırırız.

Makedonya’da yaşadığım sırada evim ve merkez arasında yürüdüğüm bir yol vardı. Nerdeyse hergün geçtiğim bu yolda, uzun bir süre sonra bir detay farkettim. “Acaba sadece ben mi farketmedim?” diye düşünürken, soruşturduğumda diğer arkadaşlarımında farketmediğini öğrendim.

Hatırladığım kadarıyla bina aşağıdaki gibiydi.

Fakat algılarımın açık olduğunu hissettiğim bir gün, etrafı meraklı bir çocuk gibi incelerken, binaya doğru baktığımda binanı aşağıdaki gibi bir ayrıntısı olduğunu farkettim.

Bunu farkedene kadar bu binanın önünden ve karşısından yüzlerce kez geçmiştim.

Sonuç olarak, bu ufak ve çok hayati olmayan bir örnek. Peki bunun haricinde hayatta varlığını farkedemediğim diğer şeyler nelerdir acaba?

Konuyu biraz daha detaylandırdığım Bilinçli Farkındalık isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *