Bilinçli Farkındalık


“Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek.”

Albert Einstein

En son ne zaman bilinçli olarak bir şeyi öğrenmeye çalıştınız? Hatalardan ders çıkarıp, bir deney yapar gibi…

Bilardo oynamak bu durum için güzel ve kolay anlaşılır bir örnek. Bilen için bir matematik sorusu olan vuruş, bilmeyen için zar atmaktan farksız

Kaçımız demonte bir mobilya aldığında ilk iş olarak montaj kılavuzunu okur? Çoğumuz bir yerde tıkanana kadar kılavuzun olması gerektiğini bile hissetmez.

Farkında olmadan yaptığımız, yaşam kalitemizi etkileyen şeylerden biri de nefes alıp vermektir. Aslında doğdumuzda kullanabildiğimiz diyafram nefesini, zamanla edindiğimiz tecrübeler sonucu kullanamaz hale geliriz. Korku, kaygı, bastırılmışlık, savunma, kızgınlık, kırgınlık gibi duygular bunun en büyük sebebi.

Yetişkinlerin %90’ının yanlış nefes aldığı iddia ediliyor fakat bunu duyan insanların yüzde kaçı bu eksikliği gidermek için bir çözüm arıyor? Hayati konularda insanların bu kadar meraksız olabilmesi çok şaşırtıcı. (Gerçi doğru nefes almaktan önce sigarayı bırakmayı konuşmamız gerekir fakat onu kullanmadığınızı varsayıyorum.)

Araba sürer gibi, otomatik pilotta, farkında olmadan birçok aktivite gerçekleştiriyoruz. Yemek yemek, müzik dinlemek, yürümek, sevişmek bunlardan bazıları.

Bu gidişe bir dur demek elimizde fakat çözümü ve kendimizi biraz hafife alıyoruz. Okuduğum bir kitapta söyle bir söz vardı: “Hiç kimse çözümün bu kadar kolay olabileceğini düşünmediği için inanmadı!” Bilinçli farkındalık ve meditasyon da çoğu insan için benzer pozisyonda.

Farkındalık konusunu açtığımda bir iş arkadaşım alaylı bir şekilde “bu benim hayatımda neyi değiştirecek?” diye sormuştu. “Herşeyi değiştirebilir” demiştim. Bu gibi cevaplar biraz iddialı olduğu için de çoğu insana palavra gibi geliyor. Fakat benim anlatmak istediğim “sevgi, barış içinizde, size enerji göndereceğim” tarzında bir şey değil, farkındalığın keşfi, yapılan aktivilerin bilinçli olarak gerçekleştirebilmesi.

Farkında olmak, meşgul olduğunuz şeye odaklanmanızı kolaylaştırır, aynı zamanda birçok şeyi yarım yamalak yapmaktansa bir şeyi gerçekten iyi yapabilmenize yardımcı olur. Örneğin, şarap tadarken gözlerinizi kapatmanız, görsel uyaranları devredışı bıraktığı için tat alma duyunuzu güçlendirecektir.

Diğer yandan gün içerisinde televizyon karşısında yediğiniz yiyecekleri düşünün, filmin aksiyonuna kapılmış giderken mideye gelişi güzel gönderilen şeyleri. Hayatımız bu gibi farkında olmadan yaptığımız eylemlerle devam eder, hipnoz olmuş gibi.

Farkındalık, duyuların haricinde duygu kontrolü de sağlar, öfkelendiğiniz bir anda bunun beyninizden geçen bir düşünce olduğunu ve onun peşinden gitmek zorunda olmadığınızı yani düşüncelerinizi izlemeyi öğretir.

Gergin olduğun bir anda nefesini ve vücudunu izle. Nefes alış verişinin sıklaştığını, karnının, omuzlarının, boynunun ve çenenin gergin olduğunu göreceksin. Farklı bir insanı gözlemler gibi kendine objektif yaklaşabilen bir insanın çözemeyeceği pek az şey vardır.

Dilersen bu noktada Çikolata ile Farkındalık Ezgersizi yazımı okuyarak ilk farkındalık egzersizine başlayabilirsin.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *